Ottosson Färgmakeri AB – Konstnärens val av färg.

I hjärtat av Skåne, i den lilla orten Genarp, ligger Ottosson Färgmakeri AB. Företaget har sedan starten 1989 blivit ett begrepp för högkvalitativa, naturliga färger – särskilt bland dem som söker det äkta och hållbara. Grundaren Gunnar Ottosson, själv utbildad konstnär, betonar starkt att de har specialiserad färg för konstnärer. Det är inte bara en bisyssla; det är en kärna i verksamheten.

Från konstnär till färgmakare

Gunnar Ottossons resa började på Forums målarskola i Malmö i början av 1980-talet. Som målande konstnär sökte han ett ljus och djup i sina verk som han inte fann i vanliga industrifärger. Han började experimentera med att tillverka egna linoljefärger baserade på ren linolja och naturliga pigment. Snart upptäckte kollegor kvaliteten och ville köpa hans färg. Så föddes Ottosson Färgmakeri.

Idag tillverkas färgen fortfarande med samma filosofi: bara naturliga råvaror. Linoljan är närodlad i Skåne och Östergötland, pigmenten är rena och traditionella, och produktionen drivs till stor del med förnybar energi från solceller, vindkraft och jordvärme. Inga lösningsmedel, inga fyllmedel och inga plastbaserade tillsatser – något som gör färgen både miljövänlig och exceptionellt hållbar.

Färg för konstnärer – kvalitet som märks

Ottosson Färgmakeri erbjuder ett dedikerat sortiment för konstmåleri, inklusive oljefärger och akvarellfärger. Konstnärer uppskattar särskilt hur färgen beter sig på duk eller pannå: den ger ett rikt ljusspel, djup i skuggorna och en yta som åldras vackert över tid, precis som hos de gamla mästarna.

Företaget har nyligen utvecklat nya akvarellfärger i samarbete med konstnären André Talborn. Dessa svenska akvarellfärger säljs i eleganta glaskoppar och kombinerar hantverkstradition med hög konstnärlig standard. I butiken i Genarp, som drivs av utövande konstnärer, finns både inspiration och expertkunskap på plats.

“Över 30 år senare är konstnärsfärgen fortfarande en viktig del av vårt sortiment”, berättar företaget. Det handlar om att ge konstnärer verktyg som respekterar det kreativa arbetet och materialens naturliga egenskaper.

Hållbarhet och tradition i harmoni

Utöver konstnärsfärgerna är Ottosson kända för sina linoljefärger för byggnadsvård och husmålning. Samma grundrecept – linolja och pigment – används för både fasader, snickerier och konstverk. Det gör att en konstnär som målar med Ottosson-färg kan känna sig delaktig i en större tradition av hållbart hantverk.

Företaget exporterar idag till flera länder och har levererat färg till historiska byggnader, slott och kyrkor. Samtidigt växer intresset bland privatpersoner och konstnärer som vill välja bort syntetiska alternativ.

Besök eller beställ

Vill du uppleva färgen själv? Besök butiken på Kontoristgatan 10 i Genarp. Där finns inte bara ett brett sortiment utan också möjlighet till personlig rådgivning. Öppettider och kontaktuppgifter finns på ottossonfarg.com.

Ottosson Färgmakeri AB visar att äkta kvalitet inte är en kompromiss. För konstnärer som vill ha färg med karaktär, ljus och hållbarhet är det ett självklart val. Från Genarp ut i världen – en svensk framgångssaga i linoljefärgens tecken.

Marcus